آنچه بايد در مورد بيماري آنفولانزا و واکسن آن بدانيم
 
بیماری آنفولانزا یک بیماری حاد تنفسی است که توسط ویروس آنفولانزا ایجاد می شود. ویروس آنفولانزا عمدتا از راه تنفسی انتقال می یابد و از طریق تماس نزدیک , دست دادن و استفاده از وسایل شخصی فرد مبتلا نیز قابل سرایت است .دوره نهفته بیماری حدود 1-2 روز است و سپس علائم بالینی تب و لرز , سردرد , درد عضلانی , گلودرد , سرفه و گاهی اسهال و استفراغ به صورت ناگهانی بروز می کند و معمولا طی 3-5 روز بهبود می یابد.
درمان بیماری شامل استراحت در منزل و مصرف مایعات گرم و در صورت نیاز استفاده از داروهای تب بر و ضد احتقان می باشد.درمان اختصاصی ضد ویروس تنها در موارد خاص که بیماری خیلی شدید یا عارضه دار باشد انجام می گیرد.
Untitled.jpg

 
واکسن آنفولانزا
موارد مصرف:

واکسن آنفولانزا برای افراد با سن بالای 6 ماه قابل استفاده است.
 به ویژه توصیه می شود افراد بالای 65 سال , افراد مبتلا به آسم و سایر بیماریهای مزمن ریوی , قلبی , نارسایی مزمن کلیه , افراد مبتلا به بیماریهای تضعیف کننده سیستم ایمنی , افرادی که از داروهای سرکوبگر سیستم ایمنی مانند گلوکوکورتیکویید ها استفاده می کنند , افرادی که تحت رادیوتراپی قرار می گیرند و کودکان بین  6 ماهه تا 15 ساله ای که آسپرین یا ترکیبات حاوی آسپرین مصرف می کنند سالانه واکسن آنفولانزا دریافت کنند.
 
آنفلو.jpg

موارد منع مصرف:

•افرادی که سابقه واکنش های حساسیتی و آنافیلاکسی به تخم مرغ یا سایر اجزای فراورده را دارند.
•افراد مبتلا به بیماری حاد تب دار
•کودکان زیر 6 ماه
آنفلو1.jpg

 
ميزان مصرف:

•دوز معمول واکسن برای همه افراد 0.5 میلی لیتر است. برای کودکانی که برای اولین بار واکسن آنفولانزا دریافت می کنند لازم است دو دوز به فاصله حداقل 4 هفته تزریق شود
 
آنفلو2.jpg

زمان تزريق:

•به علت تغییرات که هرساله در ویروس آنفولانزا رخ می دهد لازم است واکسیناسیون سالانه انجام شود و بهترین زمان برای این کار از اواخر مهر تا پایان آبان می باشد. لازم به ذکر است بر خلاف تصور عموم واکسن آنفولانزا در موارد سرماخوردگی ناشی از سایر ویروس ها نقش پیشگیری کننده ندارد.
آنفلو3.jpg

 
عوارض جانبی:

•در اغلب افراد پس از دریافت واکسن آنفولانزا هیچ عارضه جانبی بروز نمی کند.در بین افرادی که دچار عارضه شده اند شایعترین عارضه تحريك موضعی و زخم در محل تزریق است.کمتر از 1درصد افراد دچار تب و لرز و احساس ناخوشی عمومي می شوند که حدود 1-2 روز طول مي انجامد.
•سردرد, تعریق , درد عضلانی , واکنشهای از ديگر عوارض ناشايع دارو مي باشد.
 
آنفلو4.jpg

نحوه تزريق:

•واکسن به صورت عضلانی و در عضله بازو تزريق مي شود.
 آنفلو5.jpg

شرايط نگهداري:
•واكسن بایستي در دمای 2-8 درجه سانتیگراد (درب يخچال) نگهداری شود.
آنفلو6.jpg

 
تزريق در دوران شيردهي و بارداري:

•تزریق واکسن آنفولانزا در دوران شیردهی بلامانع بوده و در بارداری نيز قابل استفاده مي باشد.
 آنفلو7.jpg

 
 
تهیه و تنظیم: دكتر محمد تراز

بیمارستان نیکان